הספיר היא אבן החן המוערכת והיקרה ביותר, היא נחשקת במיוחד בשל צבעה העז, קשיותה, עמידותה ואופי הברק המהפנט שלה.

למרות שאבן הספיר ידועה בצבעה הכחול והעז, ישנן אבני ספיר בדרגות צבע שונות החל מאבנים חסרות צבע ועד אבנים בעלות מראה אפרפר עד שחור, זאת בשל הימצאות אחוזים של מינרלים שונים בתוכן.
הספיר עשויה מהמינרל הטבעי קורונדום, זהו מינרל בעל מידת הקשיות גבוהה ביותר, באבן הספיר, קיימים גם קשרים של חמצן ואלומיניום ההופכים אותה בנוסף, גם לאבן בעלת צפיפות גבוהה במיוחד. שוויה של אבן ספיר טבעית תלוי בצבעה, במידת שקיפותה, בגודלה, באופן החיתוך ובאיכותה הכללית.

מקורות האבן

ניתן למצוא את אבני הספיר בטבע באיזור אמריקה הצפונית, מדגסקר, ברזיל, הודו, תאילנד וסרי לנקה, לרוב בתוך סלעים ובחלוקי נחל, אולם לעתים ניתן למצאן בקרבת נהרות, לאחר שנפלטו לשם בתהליך טבעי.

למי היא מתאימה?

הספיר היא אבן בעלת מראה מלכותי וקלאסי, זו הסיבה שהיא מתאימה לשיבוץ הן בתכשיטי נשים והן  בתכשיטי גברים. צבעה העז נותן לה הוד והדר, וגם האבן הקטנה ביותר תבלוט בכל תכשיט. זו הסיבה שהספיר מתאימה מאוד לשיבוץ גם בעגילים ובתליונים. זוהי אבן אלמותית ומתאימה את עצמה לכל סגנון מקלאסי ועד מודרני. הספיר תבלוט במלוא הדרה גם על זהב צהוב וגם על זהב לבן, לצד יהלומים או בפני עצמה.

טבעת האירוסין של קייט מידלטון

הנסיך ויליאם הבין שמתנת האירוסין לנסיכה קייט מידלטון חייבת להיות אותה טבעת אירוסין בעלת אבן הספיר הכחולה, שניתנה לדיאנה אימו מאביו צארלס כשנישאו ברוב פאר והדר ב1981. זוהי טבעת אבן ספיר יוצאת דופן אשר במרכזה אבן ספיר כחולה בת 18 קראט וסביבה 14 יהלומים איכותיים, המשובצים כולם בזהב לבן. אין ספק שמדובר באחת הטבעות המלכותיות המהודרות שישנן, ולאחר האירוסין נוצר ביקוש אדיר לטבעות משובצות ספיר כחולבדיוקכמו של הנסיכה קייט. מיותר לציין שערכה של הטבעת המקורית רק הולך ועולה מאז.. ניתן לומר שאבן הספיר עושה בשנים האחרונות קאמבק היסטרי, מקבלת תשואות רבות וזוכה להכרה בינלאומית.

אבן בעלת משמעות רוחנית

הספיר היא אבן רוחנית בהקשר הדתי ומוזכרת בכל הדתות כבעלת חשיבות רבה בתרבויות רבות וקדומות. בתנך הספיר מזוהה כאחת מאבני החושן של שבט יששכר. אנשי דת מימי הביניים לבשו על בגדיהם אבני ספיר כדי לסמל את השמיים, ופשוטי העם האמינו שזו אבן שמביאה ברכות שמימיות. בקהילות מסוימות קיימת האמונה שאבן הספיר מגינה על אהוב או אהובה מקנאה ומפגע רע, ובכלל, מתייחסים במדינות רבות לאבן הספיר כאבן יום ההולדת של ילידי חודש ספטמבר