יהלום הוא אבן חן יקרה ומיוחדת, אשר שמה נקשר עוד משחר ההיסטוריה ליוקרה, זוהר, חוסן ואהבת נצח.
המילה יהלום היא בעלת הילה מיוחדת ואנשים מבני כל המעמדות מתייחסים למושג כאל דבר אטרקטיבי וזוהר. היהלום הוא מינרל העשוי רובו מפחמן, אשר סידור האטומים בתוכו מקנה לו את מראהו הזוהר, צורתו וגם את ערכו.

התנאים להיווצרות היהלום מלבד פחמן הם: לחץ אדיר של כ 60000 אטמוספירות, טמפרטורה של כ 2500 מעלות, עומק גבוה של מספר קילומטרים בתוך האדמה ופרק זמן ארוך של כ 100 מליון שנים.
על מנת שהיהלום יגיע אל קרוב לפני הקרקע לאחר שנוצר, צריכה להיות התפרצות וולקנית. חפירה ב”צינור” שבה התרחשה ההתפרצות תביא למציאת היהלום.
הכרייה תתבצע בעומק של 500-250 מטר ותמשך כל עוד היא משתלמת. הוצאת היהלום מן האדמה מצריכה שימוש בכלים כבדים מאוד (טרקטורים ומשאיות) וכן בכוח אדם רב והיא משלבת אמצעים ושיטות ישנות וחדשות גם יחד.

מרגע הוצאת היהלום מן הקרקע והפרדתו מן האדמה הוא עובר תהליך של ניקוד, ביקוע, ניסור, חיתוך, ליטוש והרתחה וכל פעולה מתבצעת ע”י עובד המיומן לחלק שלו בלבד בד”כ.
אחד קראט יהלום נוי מופק מ-50 טון אדמה ובשל היותו נדיר כל כך וקשה להשגה, הוא מקבל את מעמדו הגבוה והיוקרתי ואת האטרקטיביות שלו.

היהלום נמצא בטבע בצבעים שונים ומגוונים: חום, שחור, אדום, ורוד כחול וצהוב, הוא האבן הקשה ביותר בטבע, בעלת דרגת קשיות 10(לא להתבלבל עם קשיחות), והמבריקה ביותר מבין כלל המינרלים.
רוב היהלומים הם בעלי ליטוש עגול (Round Briliant Cut), אולם ישנם גם צורות רבות אחרות של יהלומים.
מוכרות יותר ומוכרות פחות ועדיין ממשיכים “להמציא” צורות חדשות ליהלום. ליטוש שאינו ליטוש עגול נקרא ליטוש פנטזי.

ישנם ארבעה פרמטרים עיקריים להערכת שווי היהלום צורת החיתוך שלו (Cut), המשקל שלו (Carat), הצבע שלו (Color), ורמת הנקיון שלו (Clarity).
ארבעת הפרמטרים האלו נקראים The 4 Cs.

חשוב לציין שלא ניתן למצוא שני יהלומים זהים בטבע וגם אם יהיו דומים ככל הניתן, אדם מימן ובעל אמצעים מתאימים יוכל למצוא את ההבדל.
ההבדלים והדקויות בין היהלומים מתועדים בתעודה גמולוגית וכאשר רוכשים יהלום, גם אם הוא משובץ על תכשיט, רצוי לדרוש תעודה שכזו על מנת שניתן יהיה לוודא, במידת הצורך, שהיהלום הנמכר הוא זה שבאמת התקבל.

היום מזוהה היהלום בכל העולם לסמל לאהבת נצח ואנשים רבים מעניקים אותו לאהוביהם לא רק בגלל ערכו הרב אלה גם בגלל מה שהוא מסמל והמיסטיות שבו.
כל אלו, וכמובן יופיו וזוהרו, הופכים אותו לאהוב כל כך אז, היום והלאה…

ולא לשכוח Diamonds Are Forever!