טבעות למטרות אירוסין מגיעות במגוון עצום של סגנונות ועיצובים. עד לפני זמן לא רב, בחירת הטבעת דרשה רק כמה בחירות פשוטות כמו צורת חיתוך היהלום וצבע הזהב הרצוי. בימינו, יש עוד הרבה פרמטרים שצריך לקחת בחשבון כשמחליטים מתי, איפה ואיזו טבעת לקנות.

רגע לפני כריעת הברך והשאלה הידועה, עולה שאלה חשובה עוד יותר: איך בוחרים את הטבעת המושלמת, למה צריך לשים-לב בבחירת היהלום ומה חשוב לשאול. יצאנו לבדוק עבורך כיצד מבצעים את הרכישה היקרה בחייך בצורה הנכונה ביותר.

הגדר את התקציב שלך

ראשית עליך לקבוע את התקציב העומד לרשותך על ידי התבוננות במצב הפיננסי שלך יחד עם כל הרצונות הספציפיים של ארוסך לעתיד. תיקח בחשבון שהשקעה זו היא (לרוב) חד-פעמית ולכל החיים, היא אמורה שקף לאהובתך עד כמה היא יקרה לך וחשובה בחייך.

מה היא אוהבת?

טבעת מושלמת היא טבעת שתואמת את טעמה האישי של אהובתך, מה שהופך את הבחירה לאינדיבידואלית מאוד וייחודית. לכן מומלץ לשים לב לדברים הבאים בטרם בוחרים טבעת אירוסין:

סגנון

האם בת זוגך מאובזרת ומוחצנת או עדינה ומופנמת הערה? אישה שאינה עונדת תכשיטים כלל למשל תעדיף לרוב טבעת סוליטר קלאסית המשובצת ביהלום בודד, בעוד שהמקושטת תעדיף כנראה יהלום גדול ונוצץ או אפילו טבעת אירוסין מעוצבת ייחודית. אם אינך יודע מהו טעמה האישי, אין חשש. רוב הנשים תדענה להעריך את אותה טבעת קלאסית דקה, עגולה ומשובצת יהלום, או לחילופין טבעת יהלומים מודרנית משולבת אבני צד או עם טוויסט מעניין בצורתה העגולה והטבעית של הטבעת.


מבנה

טבעת רחבה ועבה יכולה להחמיא מאוד לבעלות אצבעות דקות וארוכות, אך תקצר עוד יותר את ידיהן של נשים בעלות אצבעות עבות וקצרות. כשרוכשים אצלנו את טבעת האירוסין, דבר זה אינו מהווה בעיה, אצלנו ניתן להחליף את הטבעת לאחר הקניה. אם מושא אהבתך לא התחברה לטבעת שרכשת, נספק לך את מיטב השירות לאחר הרכישה, החל בתיקון הטבעת (הרחבה, הצרה וכדומה), דרך החלפה הטבעת בטבעת בסגנון אחר.

צבע

מומלץ להתאים את הגוון של הטבעת לצבע העור של המיועדת (לבהירות עור למשל מחמיא מאוד זהב לבן או אדום, בעוד טבעת בזהב צהוב תעשה חסד עם שחומות).

 

איך בוחרים יהלום?

כל יהלום, גדול כקטן, מוערך על פי ארבעה פרמטרים קבועים: משקל (קראט), צבע (גוון היהלום), ניקיון (האם ישנם פגמים ביהלום) וחיתוך (צורה ורמת גימור). לכן מומלץ לבקש הסבר מפורט מהמוכר, בעת בחירת טבעת אירוסין, על הפרמטרים ביהלום הספציפי שבחרת: מהו משקלו, מהי רמת הניקיון שלו וכל שברצונך לדעת. אל תחשוש לתחקר, עד שתבין בדיוק את מאפייניו של היהלום. מלבד קבלת האינפורמציה הנדרשת, זו גם דרך טובה עבורך לתהות על רמת הידע והמקצועיות של המוכר. זאת גם הסיבה שמומלץ להישמר ממוכרים הממעטים בהסברים, בדיוק בשל כך. מאחר וגם התקציב מוגבל לרוב (מלבד ברי-המזל שבינינו), תוכל להסתייע בהסבר של המוכר בכדי להחליט מהם הפרמטרים החשובים עבורך. אם לדוגמא חשוב לך שהטבעת תהיה מעוטרת ביהלום גדול, בעל מספר קראטים גבוה, תוכל להתפשר על שלושת המאפיינים האחרים, כלומר על רמת הניקיון של היהלום, צבעו ורמת הגימור שלו.

 

איך תעשה רכישה בטוחה?

נכון שהעובדה שרכשת טבעת אירוסין עוד לא אומרת שאתה מתחתן עם המוכר, אך מוטב להיות בטוח גם כאן ,וודא כי המקום ממנו רכשת הוא בית עסק אמין ורציני, בעל רישיון עסק וכן שברשותו רישיון לעסוק בסחר יהלומים ומכירתם ללקוחות פרטיים. במקרים מסוימים, ניתן לבקש תעודה של מעבדה גמולוגית חיצונית וניטרלית. קח בחשבון כי תעודה זו לרוב תהייה כרוכה בתשלום נוסף.
מעבר לכל האישורים המקצועיים יש להתחשב גם בתחושותיך לגבי בית העסק. האם אתה מרגיש שיש לך שפה משותפת וכימיה עם המוכר? הוא נראה איש מקצוע המפגין ידע ומהמנות? האם הוא קשוב לבקשותיך ומסייע לך לבצע את הבחירה הטובה ביותר? כל אלה חשובים מאוד בתהליך הבחירה.
המלצה חמה במיוחד – מוטב שרכישת היהלום והתכשיט תיעשה תחת קורת גג אחת. מלבד העובדה שזה יחסוך לך כאב ראש, דאגות וריצות, הרי שפעולת השיבוץ על בסיס הטבעת תתבצע על ידי משבץ אחד, שמכיר את היהלום, את מידותיו ויידע ליצור את ההתאמה המושלמת עבורך. מעבר לכך, תוכל גם להימנע ממצב בו תצטרך להיות איש הקשר בין שני אנשי מקצוע שונים, בעלי אינטרסים שונים.

תבטיח לעצמך שירות אחרי הקנייה

בדומה לכל רכישה, גם בבחירת הטבעת חשוב שתבטיח לעצמך כתובת לחזור אליה. כפי שהזכרנו קודם, בסעיף הדן בהתאמת הטבעת לבת הזוג, ניתן להחליף את הטבעת לאחר הקניה. רק בית עסק מקצועי יספק לך שירותים שלאחר הקנייה, החל בתיקון הטבעת, החלפתה בטבעת אחרת וכלה בשירות נוסף שחשוב להבטיח: חידוש הציפוי. קח בחשבון שתכשיט שנענד מדי יום עלול להישרט ולהשתפשף עם הזמן, לכן מומלץ לרענן את המראה ולחדש את הציפוי הרודיום, אשר משיב לתכשיטי זהב לבן את הברק והבוהק הראשוני שלהם.

לסיכום

בחירת טבעת היא לא עניין של מה בכך, אך בהחלט חוויה של פעם בחיים (טפו טפו טפו). זכור כי גם אם תקציבך אינו גדול, בעזרת הכרות עם טעמה האישי של בת זוגך, יצירת סדרי עדיפויות של הפרמטרים החשובים מבחינתך בטבעת וכמה שאלות בסיסיות, תוכל גם אתה להפיל את אשתך מהידיים.