האמרלד היא אבן חן הנחשבת לאחת מהיקרות שבאבני החן, כל כך יקרה, עד שערכן של אבנים מסוימות גבוה אפילו מערכם של יהלומים בגודל זהה. הסיבה לכך היא נדירותה של האבן באיכות גבוהה ובגוונים מיוחדים.

האמרלד נפוצה כמתנת חתונה או כתכשיט שבני הזוג מעניקים זה לזה, מאחר שבמובן הרוחני קיימת אמונה שיש לה תדר אנרגטי שתורם לשימור הזוגיות גם לאחר שנים רבות של ביחד. נהוג לשבצה בטבעות, תליונים, עגילים וצמידים. כדי להאיר את האבן עוד יותר ולהבליט את הייחודיות שלה בתכשיט, מקובל לשבץ סביבה ולעטר אותה ביהלומים קטנים יותר. האמרלד היא אבן חודש מאי ויש המאמינים בסגולות של כוח ריפוי ומזל לילידי החודש העונדים טבעת אמרלד.

היא קרויה גם איזמרגד או בשמה העברי בָּרֶקֶת והיא מפורסמת בשל הגוון הירוק והייחודי שלה, שנע בין בהיר לכהה, לעיתים בגוון ירוק-בקבוק ולעיתים בגוון צהבהב. האמרלד עשויה מהמינרל בריל שנצבע ירוק כתוצאה מחדירת היסודות כרום וונדיום לתוך הגביש. היא מגיעה בעיקר מזמביה, קולומביה, ברזיל ומרוסיה, והמיוחד בה הוא שעל פי צבעה וטיב המרקמים בתוכה ניתן לאתר מהיכן בעולם היא הגיעה.

אבנים מפורסמות בעולם
השחקנית אנג’לינה ג’ולי הופיעה לאחד מטקסי האוסקר האחרונים עם תליון משובץ אבן אמרלד גדולה במיוחד בגוון נדיר, שהיה כל כך יקר, עד כדי שהצמידו לה מאבטח אישי לפיקוח.

אבן האמרלד היקרה בעולם נרכשה בשנת 2017 במחיר של כמעט 6 מיליון דולר! מדובר באבן במשקל של כ18 קראט, ומתכננים לשבץ אותה בטבעת מיוחדת כדי להדגיש בה את הגוון המיוחד.

ואיך אפשר בלי כוכבת הקולנוע אליזבט טיילור אשר הייתה בעלת אוסף האמרלדים האישי הגדול בעולם. מעריכים שהיו ברשותה תכשיטים משובצים אבני אמרלד בערך של 100 מיליון דולר !אחד מהם הוא שרשרת העשויה זהב לבן בשילוב יהלומים במשקל עשרות קראט וכ-60 אבני אמרלד בחיתוכים שונים לכל אורכה.

היסטוריה 
שליטי העת העתיקה התפעלו מהאמרלד. המצרים הקדמונים הוקסמו מיופייה של האבן ואף נהגו לקבור את החנוטים כשהם מוקפים באבני אמרלד. הרומאים חיפשו מכרות שלה ואפילו בהודו נמצאו מכרות עתיקים. אך האבן קיבלה את מעמדה הרם בתקופה שבה הספרדים גילו אבנים נהדרות בדרום אמריקה.

מקור השם ברקת/אמרלד
מקור המילה ברקת במקרא, האבן השלישית בטור הראשון של אבני החושן ושם מתוארת כ”נוצצת כברק, ומאירה כנר” (על פי מדרש תלפיות). בסנסקריט נקראת האבן מרקטה (ירוק) וביוונית התגלגל שמה לאזמרגד, עבר עוד שינויים בצרפתית עתיקה ויחד עם אנגלית התגלגל שמה לאמרלד.

סגולותיה של האמרלד
לאורך ההיסטוריה ייחסו לברקת השפעות מיסטיות. היא נחשבת לאבן שמביאה מזל ושפע, מגינה מפני  רוחות רעות, ומשמשת אף כסמל לפוריות. זו אבן שתורמת לאיזון פיזי, רגשי ורוחני, מחזקת את צ’אקרת הלב, תורמת להרמוניה במערכות יחסים ורוגע, מחברת לאהבה ולחמלה, מעודדת נאמנות, מגבירה אמפטיה ולכן עוזרת לחזק את הזוגיות.
ידועה ביכולתה לחיזוק הזיכרון ויכולות שכליות, עוזרת לקבל החלטות ומחברת לחשיבה גבוהה.
יש לאבן גם תכונת ניקוי פנימי ואפילו ממליצים להניח להניח אותה על עיניים עייפות כדי להתרענן.

הכל על יהלומים

קטגוריות