מהן אבנים יקרות לעומת חצי יקרות ומתי כדאי לרכוש תכשיט משובץ אבני חן

אבן חן יקרה היא אבן שדרגת הקשיות שלה נעה בין 8-10 על פי סולם מוס, לעתים נחשבות מאוד גם אבנים בדרגת קושי 7. בשוק אבני החן בולטת חלוקה לשתי דרגות עיקריות: האבנים היקרות לעומת האבנים החצי יקרות“, כשההבדל ביניהן נעוץ במידת הקשיות שלהן.
בראש פירמידת האבנים היקרות נמצאים היהלומים, אבני האודם (רובי), הספיר והאמרלד, יחד עם זאת אבניםחצי יקרותנדירות ויוצאות דופן יהיו אף הן בעלות ערך כספי גבוה.

לכל אבן נתונים משלה

המדד הקובע בפועל את ערכה של האבן, נעוץ במידת קרבתה לשלמות מבחינת גודל, צבע, סימטריה וברק. מסיבה זו אבני החן למיניהן עשויות להיות יקרות אף יותר מיהלומים. ישנם מקרים שאבן חן יקרה מאיכות פחות טובה תהיה זולה משמעותית מאבן חן חצי יקרה באיכות גבוהה. הכל תלוי בעמידתה של האבן בקריטריונים המרכזיים בקביעת ערכה הגמולוגי על פי: צבע, ניקיון ומשקל

הכניסה לחברי מועדון בלבד

רשימת מועדון האבנים היקרות אינה גדולה במיוחד והיא כוללת בהגדרתה רק 4 אבנים יקרותיהלום, אמרלד, ספיר ואודם (רובי). שאר אבני החן נכללות ברשימת האבניםהחצי יקרות“, אך ערכן כאמור משתנההטעות הנפוצה בהגדרת האבנים כחצי יקרותנעוצה בגישה המסורתית אשר הייתה מקובלת מאז 1858 אשר הבחינה בין אבן חן יקרה ואבן חצי יקרה, כשהמשמעותחצי יקרניתנה לאבן אשר לה ערך מסחרי נמוך יותר מאבן יקרה.

מתי עונדים תכשיטים המשובצים באבני חן

אבני החן, כשמן, נושאות חן והדר ובעלות נוכחות יוצאת דופן. מקובל בעולם כולו לרכוש תכשיט משובץ אבני חן כתכשיט שני או שלישי, לציון מאורע מיוחד כמו יום הולדת משמעותי, יום נישואין עגול, או כדי להרעיף תשומת לב. צבען של אבני החן היקרות שאינן יהלומים, הוא עז ומרהיב, ומאפשר לעצב תכשיטי יהלומים מיוחדים שאין שני להם.

אבני חן כמשרות אנרגיות ועוצמות

יש המאמינים כי לאבני החן עוצמות ואנרגיות טובות, ובעזרתן ניתן לתת ערך נוסף לתכשיט ולקניה על ידי התאמת אבנים שונות לבני המזלות השונים לדוגמא:
מזל דגים ודליהספיר.
מזלות קשת ודגיםטופז ואמטיסט.
טלה ועקרבקורל ועין הנמר האדום.
מזל אריהאודם רובי או ספיר, פרידוט ובלדסטון.
שור ומאזנייםיהלום, אופל לבן ובריל.
תאומים ובתולהאמרלד ואקוומרין.
סרטןפנינה ומונסטון.

 יהלום מציאות או אגדה?

 באופן מפתיע הפכה האגדה אודות היהלום למיתוס החזק ביותר, שכן, מבחינה היסטורית דווקא אבני החן הצבעוניות כמו האודם והספיר היו מוערכות יותר מהיהלומים, בעיקר מכיוון שיהלומים לא היו נדירים במיוחד. אבל במאה ה-20 ניכר שינוי משמעותי

למרות שנתגלו מאגרים רבים בדרום אפריקה, עלה ערכם הנתפס של היהלומים לחלקה העליון של רשימת האבנים היקרות במוחו של הציבור הקונה. הסיבה לכך נעוצה בעיקר בחוכמת השיווק. מאמצים רבים הושקעו כדי לשמור על מקומו הראשון של היהלום, כך נוצר החיבור בין הסיסמהיהלומים הם לנצחובין הקשרו למוסד הנישואין בצורת טבעות נישואין משובצות