יהלום שחור, שנקרא גם Carbonado ומורכב מפחמן טהור, הוא אבן שמכילה כמויות גבוהות של איזוטופ הפחמן. הצבע השחור נוצר, כמו בכל היהלומים הצבעוניים, כשאטומי חנקן נלכדים ביהלום בזמן ההתגבשות שלו ויוצרים פגם במבנה הקריסטלי שלו. למעשה, צבעו האמיתי של היהלום הוא כחול או ירוק כהה מאוד – לדוגמה, יהלום “אורלוב השחור” המפורסם שגודלו 67.50 קראט דורג על ידי ה-GIA כיהלום בצבע כחול – ירוק עמוק.
מבחינת מבנה, היהלום השחור מחורר יותר מסוגי היהלומים האחרים. תכשיטנים רבים אוהבים לשבץ יהלומים שחורים ביצירות שלהם והאבן השחורה הפכה לאופנתית מאוד בשנים האחרונות.

המקור

ההיבט המעניין והמסקרן ביהלום השחור הוא המקור שלו, שכן המדענים חלוקים בדעתם לגבי נושא זה.
יש הגורסים שפגיעה של מטאוריטים בפני כדור הארץ הם הגורם להיווצרות היהלומים השחורים, אחרים טוענים שמקורם בתהליך היווצרותו של כוכב ענק שהתפוצץ בקרבת כדור הארץ, ויש כאלה שמאמינים שהיהלום השחור מקורו בהמרה של פחמן בתנאי לחץ גבוהים בפנים כדור הארץ. למעשה, הספרות המדעית לא תומכת באף אחת מהגרסאות הללו ולכן אין כל קביעה מדעית רשמית לגבי היווצרותו של היהלום השחור, והמחקר עדיין בעיצומו.

מחיר היהלום השחור

מחירם של יהלומים שחורים נמוך יותר, על פי רוב, מזה של יהלומים לבנים. לדבר זה יש שתי סיבות: האחת, הביקוש ליהלומים אלה מעט נמוך יותר. אם כי מן הראוי לציין שהביקוש בשנים האחרונות הולך וגדל, וכך גם מחירם. הסיבה השניה היא שכניסתם של יהלומים אלה לזירת אבני החן היא חדשה יחסית, שכן לפני כן שימשו רק לצרכים תעשייתיים. הזינוק המהיר במידת הפופולריות שלהם נוצר בעיקר לאחר שמפורסמים רבים מהוליווד החלו לענוד תכשיטים ובהם יהלומים שחורים.

היהלום הצבוע

חשוב להבדיל בין יהלום שחור טבעי – ה-Carbonado – ובין יהלום שחור צבוע.
יהלומים צבועים הם יהלומים אמיתיים שטופלו כדי לחזק את צבעם. רוב היהלומים השחורים הזמינים לקניה היום הם יהלומים מטופלים, שכן היהלומים השחורים הטבעיים נדירים מאוד.
מכיוון שבאופן כללי האחוז של יהלומים צבעוניים טבעיים הוא נמוך מאוד מבין כלל היהלומים שנכרים ברחבי העולם, פותחו מספר שיטות שבעזרתן אפשר לשנות את צבעם של היהלומים. שתי השיטות הנפוצות לשימוש היום הם הקרנה או תהליך HTHP (High Temperature High Pressure). בתהליך ההקרנה, היהלום מוקרן על ידי קרן של אלקטרונים בעוצמות שונות של אנרגיה והן שקובעות את צבע היהלום. הצבע שנוצר בשיטה הזאת הוא עמיד מאוד ולא דוהה במשך השנים. ההקרנה הזאת לא מסוכנת לבריאותם של אנשים או בעלי חיים.
הטיפול השני הוא, כפי שציינו, HTHP, ובמהלכו משולבים לחץ גבוה עם חום גבוה. טיפול זה מתבצע בדרך כלל ביהלומים שאיכות הצבע שלהם נמוכה ועל פי רוב ביהלומים בצבע חום או צהוב.
ערכם של היהלומים הצבועים נמוך מזה של היהלומים הטבעיים ב-50% עד 70%.

הכל על יהלומים

קטגוריות