יהלומי דמים, שנקראים גם יהלומי מריבה, הם אבנים שמופקות באזורים הנשלטים על ידי כוחות מורדים וגרילה, ותאי טרור. המורדים מוכרים את היהלומים, והרווחים משמשים אותם כדי לקנות כלי נשק או לממן את הפעילות הצבאית שלהם. יהלומי דמים בדרך כלל מופקים על ידי גברים, נשים וילדים שעובדים בתנאי עבדות. הם גם נשדדים ממשלוחים חוקיים או על ידי תקיפה של מכרות חוקיים. לאחר שדידת או גניבת היהלומים, האבנים מוברחות ונסחרות בענף היהלומים הבינלאומי. יהלומים אלה הם לעיתים מקור עיקרי למימון עבור המורדים, אבל סוחרי נשק, מבריחים למיניהם וסוחרים ביהלומים לא חוקיים הם אלה שמאפשרים את פעילות המורדים. בסחר הלא חוקי מעורבים סכומי עתק ושיטות הפעולה כוללות ניצול האוכלוסייה המקומית, שוחד, איומים, עינויים ורצח. זאת הסיבה לכך שיהלומים אלה נקראים “יהלומי דמים”.

תהליך קימברלי:

כדי למנוע את המסחר ביהלומי הדמים, בשנת 2003 החליטו האומות המאוחדות, ארגונים לא ממשלתיים וגופים בענף היהלומים להקים פורום בינלאומי ששמו “תהליך קימברלי” – על שם העיר קימברלי שבדרום אפריקה, שם החל התהליך כיוזמה של ממשלות נמיביה, בוצואנה ודרום אפריקה.

תהליך קימברלי מתעד את תנועתם של יהלומי הגלם בעולם על ידי הנפקת תעודת קימברלי במדינה המייצאת. כל יהלום גלם שמיוצא מהמדינות החברות חייב להיות מלווה בתעודה שמצהירה על כך שהיהלומים הופקו, נמכרו ויוצאו באמצעים וערוצים חוקיים. נוסף על כך, ה-WDC – מועצת היהלומים העולמית – התחייבה להנפיק חשבוניות לאבנים מלוטשות לאורך כל שרשרת המסחר ביהלומים – כאשר החשבונית מעידה על כך שהיהלומים המלוטשים אינם יהלומי דמים.

מן הראוי לציין שישראל היתה בין מייסדות התהליך ובשנת 2003 גם היתה זו שהנפיקה את התעודה הראשונה בעולם. כמו כל היהלומים שנסחרים בבורסת היהלומים ברמת גן, גם יהלומי eDiamonds הם יהלומים חוקיים שעברו תהליך קימברלי. מדינות שמסכימות להשתתף בתהליך קימברלי אינן רשאיות לעסוק בסחר ביהלומים עם מדינות שאינן חברות בתהליך.
תהליך קימברלי הפחית בצורה משמעותית את מספר יהלומי הדמים שמגיעים לשוק הבינלאומי. היום, 71 ממשלות ומספר ארגונים לא ממשלתיים פועלים על פי תנאי תהליך קימברלי.
ה-WDC מעריכה שהיום, 99% מכלל היהלומים הם יהלומים נקיים, כלומר, אינם יהלומי מריבה. סחר היהלומים החוקי מספק עבודה ליותר מ-10 מיליון עובדים ותורם לשגשוגם של אזורי הפקת היהלומים. תמיכה נרחבת בתהליך קימברלי של כל המדינות וכל צרכני היהלומים (כולל קונים של טבעות אירוסין ותכשיטי יהלומים אחרים), תאפשר להפוך את העבדות למקור פרנסה ואת ההברחות למסחר מכובד. המאמצים מניבים פירות. היום, כמעט כל היהלומים שנקנים בשוק הקמעונאי מקורם במכרות חוקיים.