הכמיהה האנושית לתכשיטים נוצצים, תכשיטי יהלומים ולאבני חן יוקרתיות, נחשבת לעתיקה כמו האנושות עצמה והיא לא פחתה גם בעידן המודרני בו אנו חיים.
בכל רחבי העולם משתמשים באבני חן לצורך עיטור, עיצוב ושיבוץ תכשיטים כמו טבעת, מחרוזת וצמיד  –
ובראש הרשימה עומדים, ללא ספק, היהלומים. אך מדוע הפכו יהלומים לאבן כה מבוקשת, המזוהה בעיקר עם עושר, יוקרה, יופי, אהבה ועוצמה?

בראש ובראשונה, לא ניתן להתעלם מהערך הכספי הגבוה של יהלום. היהלומים נבדלים זה מזה ברמת האיכות וערכם, הנמדדים על ידי כמה פרמטרים, כך שמחירי יהלומים אחדים מהיהלומים עשוי להמריא למאות אלפי דולרים ואף למעלה מכך. יהלום נחשב למינרל נדיר, קשה להשגה ועמיד ובזכות תכונות אלו, לצד יופיו האגדי, הפך לפריט מבוקש בשוק התכשיטים, במסחר ובתעשייה, השומר על ערכו הגבוה לאורך זמן רב. בדיוק כפי שהיה גם לפי שנים רבות, אין כמו יהלום כדי להבליט עושר, עוצמה ויוקרה – יהלום הוא סמל סטאטוס לכל דבר.

יהלום לא נושא רק ערך כלכלי, אלא גם ערך רגשי רב. לא בכדי נחשב תכשיט המשובץ עם יהלום למתנה יוקרתית ורומנטית במיוחד עבור נשים ובאופן מסורתי נהוג להגיש טבעת יהלום בתור טבעת אירוסין. בזכות יופיו הרב של יהלום, ערכו הגבוה, נדירותו, עמידותו לאורך שנים ועובדת היותו יחיד במינו (שכן לא קיימים בטבע שני יהלומים זהים זה לזה), הוא הפך בקרב מסורות ותרבויות שונות לסמל של אהבה נצחית, קשר ונאמנות בין בני זוג.

גם בתחום המיסטי ובדתות השונות, מיוחסים ליהלומים ערכים ותכונות טובות. על פי האמונה, יהלום נושא בקרבו אנרגיות ועוצמות חיוביות וביכולתו להגן מפני אנרגיות שליליות.
היהלומים מחזקים תכונות כמו עוצמה וביטחון עצמי ומרחיקים תחושות רעות. גם בדת היהודית לא נפקד מקומו של היהלום – כבר בספר שמות מוזכר יהלום כאבן השלישית בחושן – אותו תכשיט שענד הכהן הגדול בעת הפולחן בבית המקדש. היהלום מיוחס לשבט זבולון והוא מוזכר לצד שורה של אבני חן יקרות נוספות.

אין ספק כי בזכות התכונות הללו קיבלו היהלומים את המוניטין שלהם – שהפך אותם למוצר מבוקש ופופולארי עבור כולם – מאנשי עסקים ממולחים, דרך מאמינים ועד לרומנטיקנים המושבעים.