היווצרות היהלום

יהלום הוא מינרל המורכב רובו מפחמן בלבד, אשר נוצר בטבע רק כאשר מתקיימים כמה תנאים כגון: תנאי לחץ של 100,000 אטמוספירות וטמפרטורה של 2,500 מעלות צלזיוס. תנאים אלה מתקיימים במעמקי כדור הארץ, כ 200 – 150 ק”מ עומק, ובדרך כלל תחת היבשות העתיקות ביותר כמו למשל דרום אפריקה, סיביר, קנדה וברזיל. היהלום נוצר בתוך מאגמות עשירות בפחמה, שזה נוזל הנמצא במעמקי האדמה ומתגבש בתוך סלע הנקרא קימברלייט.
היהלומים עשויים לשהות לאחר יצירתם זמן רב במעטפת עד אשר מועלים אל פני השטח על ידי התפרצויות של המאגמה אל פני כדור הארץ. עם התבלות הקימברלייט, נודדים היהלומים בנחלים ויוצרים מרבצי יהלומים בתוך הסחף. כיום מרבית היהלומים מופקים מכריית הקימברלייט. קיימות תיאוריות נוספות להיווצרות היהלום אך אף אחת מהן אינה חד משמעית. ניתן אף לייצר יהלומים במעבדה, בתנאים המתאימים להיווצרות היהלום יהלומים אלו נקראים יהלומים סינטטיים.

עיבוד היהלום

היהלומים אשר נמצאים בטבע קיימים בצורות שונות וגדלים רבים, אך לפני שעוברים את תהליך העיבוד הם אינם מבריקים וזוהרים כלל וכלל. יש כמה שלבים בעיבוד היהלום כשהשלב הראשון מביניהם הוא המנקד. תפקידו של המנקד הוא להפוך את היהלום לאבן מלוטשת בעלת מינימום פגמים. תהליך זה דורש תכנון אשר כרוך בזיהוי הפגמים, התחשבות בצורת הגלם, צרכי השוק וכיווני הקשיות של הגלם. כאשר מובאים כל הדברים לידי חשבון, היהלום מסומן בעזרת עט סימון מיוחד.

 

השלב הבא בעיבוד היהלום הוא הביקוע, בו היהלום נחרץ על- ידי יהלום אחר. היהלום יבוקע על ידי מכת סכין מהירה, אשר בסופה יורחקו הפגמים מן האבן.
לאחר מכן, היהלום עובר ניסור. מסור נחושת אשר מרוח בשמן ואבקת יהלומים המסתובב במהירות ומנסר את היהלום בהדרגה, תהליך זה לוקח שעות רבות.
השלב הבא הוא החיתוך, בו עיגול אבן אשר במרכזו מוחזק יהלום הניצב כנגד היהלום העובר עיבוד, כך נוצרת שבירה מבוקרת של פינות היהלום.

 

בסיום תהליך החיתוך מגיע הליטוש והצחצוח הנעשה על גלגל מסתובב, עליו יצוקה אבקת יהלומים. בעזרת גלגל זה, הפאות מלוטשות וכך מתקבלת הצורה הסופית בה אנו חפצים. הליטוש ביהלום מחולק לשלבים כאשר כל פועל מתמחה בקטע מסוים, ובסופו של דבר, היהלום מלוטש ומגיע לצורתו המעובדת על ידי מספר פועלים.
בסיום פעולת הליטוש, מגיע השלב האחרון בעיבוד היהלום והוא ההרתחה בו מתבשל היהלום בחומצות בכדי להסיר שומנים, דבק וחומרים אחרים אשר מונעים את הברק ויופי האבן.
בסיום כל שלבים אלה, מתקבל היהלום המעובד שהוא כפי שאנו מכירים: בוהק, בעל חיים ויופי.