לאחרונה נאלצנו להיפרד מאחת הנשים החזקות ביותר בעולם, המלכה אליזבת’ השנייה שעמדה בראש בריטניה במשך 70 שנה. לצד הישגיה הרבים בתחום הפוליטי והחברתי, היו לה גם הישגים בתחום האופנה והאקססוריז- שאת השפעותיהם ניתן לראות ברחבי העולם. המלכה הייתה ידועה בטעם האופנתי היוקרתי שלה, וחוץ מהחליפות הצבעוניות ואוסף התיקים המרשים אותם ניתן היה לראות במגוון האירועים בהם השתתפה, המלכה אספה במשך השנים גם תכשיטים רבים מכל הסוגים. אז בואו נציץ פנימה אל תוך אוסף התכשיטים של בית המלוכה, ששוויו מוערך בכמה מילארדי פאונד!

המלכה אליזבת’ ותכשיטים

מאז ומתמיד תכשיטים נחשבו לסמל סטטוס, על כן אין זו הפתעה שלבית המלוכה היו תכשיטים רבים שנשמרו והצטברו לאורך השנים. חלק מהם עוצבו באופן אישי לכבוד המלכה לאירועים מיוחדים, וחלק התקבלו כמתנה, נרכשו ועברו בירושה.

באוסף התכשיטים האישיים של המלכה יש למעלה מ-300 תכשיטים. אין לדעת מה השווי המדויק אך לפי הערכה של כמה יודעי דבר מדובר באיזור ה-4 מיליארד פאונד. המלכה קיבלה בירושה וצברה לאורך השנים תכשיטים ואבני חן מסוגים שונים. התכשיט הפופולרי ביותר בארון שלה הוא סיכות דש- ברשותה היו כ-100 סיכות כאלה, כל אחת בעיצוב אחר ומיוחד. היו לה גם כ-50 שרשראות, כ-20 טבעות, כ-30 צמידים ועוד. ברשותה כמובן גם מספר כתרים שמשובצים במספר יהלומים כל אחד, ולרובם יש סיפור היסטורי מרתק.

הכתר Lover’s knot, שעוצב בתחילת המאה ה-20 לכבוד המלכה מרי, משובץ ב-180 קראט של יהלומים בחיתוך טיפה, והוא מוערך בשווי של כשני מיליון דולר. מהמלכה מרי הוא עבר בירושה אל המלכה אליזבת’, שהשאילה אותו לנסיכה דיאנה ולקייט מידלטון לשלל אירועים.

תכשיט נוסף שעבר מהלך מסוג זה הוא The Four-row. מדובר בשרשרת פנינים צמודה שבמרכזה יהלום גדול. את השרשרת הזו קיבלה המלכה אליבת’ כמתנה מממשלת יפן, ובהמשך היא השאילה אותו לכלותיה.

אבל התכשיט הכי מרשים בכל האוסף של המלכה המנוחה הוא דווקא סיכת בגד. מדובר בסיכה ששמה The Cullinan III & IV, שהייתה במקור של המלכה מרי ועברה למלכה אליבת’ בתורשה (ולכן היא בעצמה מכנה אותו- “הסיכה של סבתא”). היהלום שבסיכה עשוי מהיהלום הגדול ביותר בעולם, והשווי שלו מוערך בכ-50 מיליון פאונד. לקח שמונה חודשים לעבד את חתיכת היהלום ולשבץ אותה בתוך הסיכה לצד יהלומים קטנים נוספים.

חוץ מהתכשיטים עליהם סיפרנו יש כמובן תכשיטים נוספים שזכו לתשומת ליבו של הקהל הרחב ושל חובבות האופנה בפרט. כתר ולדימיר שהוברח מרוסיה אחרי המהפכה, הכתר מהכתרת ג’ורג’ החמישי אותו היא לבשה ביום ההכתרה שלה עצמה, צמיד חתונת אדינברו אותו היא קיבלה כמתנת חתונה מבעלה הנסיך פיליפ, עגילי הפנינים של המלכה ויקטוריה- כל אלה ייזכרו בהיסטוריה לנצח.